Trend Sanding Belts 100mm x 610mm x 120Grit Pack of 3 AB/B100/120A
Trend Routing Technology
Click For Bigger Image: Trend Sanding Belts 100mmm x 610mm.
Trend Sanding Belts 100mm x 610mm x 120Grit Pack of 3 AB/B100/120A£9.02 Inc VAT£7.51 Ex VAT
Product Description:
Trend Sanding Belts 100mm x 610mm x 120Grit Pack of 3.
Product Reference: AB/B100/120A
High performance multi-material long life Aluminium Oxide abrasive for 100mm x 610mm Belt sanders.
  • 20% LONGER LIFESPAN - Compared to conventional abrasives for maximum performance
  • TEAR RESISTANT HEAVYWEIGHT POLYESTER BACKING - Resists tearing and fraying in use
  • 100mm X 610mm BELT SANDER - Fits all 75mm x 457mm belt Sanders
  • MULTI MATERIAL - Ideal for use on wood, paint, metal and plaster
  • UNIVERSAL DUST HOLE PATTERN - Hole design ensures maximum compatibility on popular orbit sanders
  • CONTROLLED CUT - Finer grits for high quality preparation and finishing on all materials
Dimensions:
Type=Aluminium Oxide
Grit=120
Width=100 mm
Length=610 mm